Závěrečný event projektu Týká se nás to!

Závěrečný event česko-slovenského projektu „Týká se nás to!“ proběhl 23. června 2014 v Basement Baru na Praze 10. Event podpořený Velvyslanectvím Spojených států amerických v sobě propojil netradiční umění (Hip Hop, Graffiti, Street Art a Slam Poetry) s otázkami občanské angažovanosti a otevřel prostor pro prezentaci projektových výstupů mladých účastníků z Banské Bystrice, Košic a Prahy.

V odpoledním bloku si účastníci mohli vybrat mezi workshopem hip hopu vedeným známými rappery Bonusem a Ideou a workshopem graffiti, o který se postarali Pancho a Janky. Zároveň další skupina mladých lidí vyrazila do ulic, aby zjistila, jak se k angažovanosti a umění staví naši spoluobčané. Výstupem je krátké video, které si můžete prohlédnout:

Po workshopu a potřebném občerstvení následovala přednáška Mary C z Rádia Wave o kořenech hip hopu v USA jako sociálně angažovaného uměleckého proudu, představení výsledků výzkumu mezi pražskými místními zastupiteli a setkání s hostem, jímž byl Ing. Ondřej Velek, místní zastupitel z Prahy 5, který se vyjadřoval k možnostem spolupráce mladých lidí s místními zastupitelstvími a následně s některými účastníky ochotně diskutoval i po čas společné večeře.

Večerní část eventu byla věnována hudebním vystoupením a prezentaci projektových výstupů jednotlivých skupin. Na úvod návštěvníkům zahrál Bonus a představil něco ze své tvorby, poté už ale otěže převzali sami účastníci projektu. Nejprve nastoupila skupina z Banské Bystrice a ve video prezentaci ukázala svou práci na revitalizaci bystrického podchodu jako místa kulturního setkávání obyvatel. Za pražskou skupinu vystoupila Haťa, která představila dva tracky nahrané v rámci workshopů a následně sama další naživo parádně zazpívala. Košice se uvedli plány na zkulturnění městského podchodu a živě nebo formou videa přednesli svoje výtvory v žánru slam poetry. Pražská graffiti skupina se odprezentovala fotogalerií a videem z akce pro děti a mladé lidi ve volnočasovém centru Plechárna na Černém mostě. Na závěr hudební části vystoupil známý rapper Idea společně s partičkou skvělých b-boys a event až do úplného konce dotáhl DJ Ceil s parketem plným účastníků i návštěvníků.

Další fotografie můžete najít v naší fotogalerii.