Týká se nás to

Projekt Tyká se nás to!

Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Studio Citadela ve spolupráci s kulturními centry Záhrada v Banské Bystrici a Tabačka v Košicích realizuje tvůrčí projekt s názvem TÝKÁ SE NÁS TO / TÝKA SA NÁS TO! Jde o projekt tzv. mládežnické demokracie podpořený z evropského programu Mládež v akci, do kterého byly zapojené 4 skupiny mladých lidí z Čech a Slovenska. Každá ze skupin si zvolila svoje živá témata na lokální úrovni, zmapovala je a následně zpracovala pod vedením lektorů a tvůrců z oblasti hip-hop, street art/graffiti nebo slam poetry.

Touto cestou jsme chtěli nabídnout mladým lidem, které zajímá umění ve veřejném prostoru, možnost angažovat se pro změny v jejich okolí. Projekt probíhal ve spolupráci s uznávanými umělci, odborníky na dané téma i zástupci místní samosprávy. Mezi klíčové aktivity patřily:

  • - vlastní tvorba na workshopech pod vedením umělců
  • - veřejné diskuse,
  • - mezinárodní setkání mládeže,
  • - prezentace výstupů z workshopů a závěrečný tour festival v Praze, Košicích a Banské Bystrici v červnu 2014.

Společnost pro kreativitu ve vzdělávání koordinuje práci hip-hopové skupiny, kterou vedou MCs:

Bonus
Krátká vizitka:
Martin Hůla se narodil v roce 1979. Do roku 2006 hrál v kapele Ememvoodoopöká, se kterou získal žánrového Anděla v kategorii Alternativní a nezávislá scéna za rok 2005. Byl mimo jiné členem kapely Sporto (nominované na stejnou cenu v kategorii Elektronická hudba za rok 2009), příležitostně produkuje a remixuje a pořádá workshopy elektronické hudby. Živí se jako grafický designer ve studiu Carton Clan a občasný publicista.
Pod jménem Bonus nahrává a koncertuje od léta 2009. Za debutové LP Konec civilizace (2010) byl nominovaný na žánrovou cenu Anděl v kategorii Hip-hop a RNB, druhé album Náměstí míru (2011) získalo cenu hudebních kritiků Apollo, a bylo nominované na ceny Anděl (v kategoriích Alternativní hudba a Hip-hop). V současné době pracuje na třetí dlouhohrající desce, která by měla vyjít na podzim roku 2013 a neustále koncertuje.

Idea
Krátká vizitka:
Rapper, zakladatel a majitel hip-hopového labelu Ty Nikdy, který má na kontě bezmála 20 nosičů a nespočet koncertů a tour. Idea vydal společně s producentem Fattem 4 desky, 2 mixtapy a sólově vydal v listopadu 2012 desku Daleko blíž, která byla nominovaná na cenu Anděl. Ideova nejnovější aktivita je nová kapela BoyBand, kterou tvoří s label kolegou Boy Wonderem.

Aktivity v rámci projektu

První workshop hip-hopové skupiny proběhl 29.9.

Mezinárodní setkání se konalo 12.10. v Banské Bystrici

Druhý workshop proběhl 20.10. ve Studiu Citadela

Třetí workshop proběhl 10.11. v Nahrávacím studiu

TÝKÁ SE NÁS TO! Tour

Závěrečným eventem projektu byla TÝKÁ SE NÁS TO! Tour, která probíhala ve všech partnerských městech: Banské Bystrici 19.6., v Košicích 20.6., v Praze 22. a 23.6. Tour v Praze dne 23.6. finančně podpořilo Velvyslanectví Spojených států.

Hlavním tématem dne byla “Aktivní participace versus společenská pasivita – Co můžeme dělat, abychom byli slyšet?” Mladí lidé z hip-hopové skupiny zpracovávali tato téma po celý rok 2013, diskutovali se svými vrstevníky, v místní komunitě, zjišťovali postoje místních zastupitelů a jejich zkušenosti s aktivní participací mladých lidí. Taktéž zpracovali hip-hopové tracky, které prezentovali veřejnosti i na závěrečném eventu 23. června.

Výběr z programu:
• Přednáška Martina Hůlu, alias Bonuse, spojená s diskusí na téma vzniku hip-hopové subkultury v Spojených státech a sociální angažovanosti této subkultury v minulosti i současnosti
• Workshopy hip-hopu a graffiti
• Prezentace prací mladých lidí zapojených do projektu Týká se nás to spojenou s diskusí s místním zastupitelem
• Koncert Bonuse a Ideu